Vishay/Dale M55342K04B18B0RWS
M55342K04B18B0RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B18B0RWS
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B18B0RWS.pdf
Availability of M55342K04B18B0RWS
QUANTITY
M55342K04B18B0RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B18B0RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K04B18B0RWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B18B0RWS
Related LinksM55342K0, M55342K04B18B0RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B18B0RWS Details Description
Related parts for M55342K04B18B0RWS
Crystal 77.5030kHz 20ppm 11pF 20 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf