Vishay/Dale M55342K04B402BRT5
M55342K04B402BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K04B402BRT5
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 0.15W 1505
Datasheet Download
M55342K04B402BRT5.pdf
Availability of M55342K04B402BRT5
QUANTITY
M55342K04B402BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K04B402BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342K04B402BRT5
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1505
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1505
Supplier Device Package1505
Size / Dimension0.155" L x 0.050" W (3.94mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K04B402BRT5
Related LinksM55342K0, M55342K04B402BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K04B402BRT5 Details Description
Related parts for M55342K04B402BRT5
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS .100 SGL STR SMD datasheet.pdf
RES MO 1W 360 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 4K EEPROM 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 128K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 223POS GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A TO-39 datasheet.pdf
5.0MM EURO HEADER VERT ME HT GRN datasheet.pdf