ebm-papst Inc. R2E220-RA38-13
R2E220-RA38-13 picture photo
Mfg. Part Number
R2E220-RA38-13
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
220 MM AC CENTRIFUGAL FAN
Datasheet Download
R2E220-RA38-13.pdf
Availability of R2E220-RA38-13
QUANTITY
R2E220-RA38-13 Order Process
Ship out your order
Specifications of R2E220-RA38-13
Internal Part NumberEIS-R2E220-RA38-13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRadiCal Series Fans
Standard Package10
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesR2E220
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRound - 220mm Dia
Width71mm
Air Flow541.5 CFM (15.34m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise69 dB(A)
Power (Watts)107W
RPM2050 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP44
Operating Temperature-13 ~ 140°F (-25 ~ 60°C)
ApprovalsUL
Weight0.001 KG
Current Rating-
Voltage Range200 ~ 240VAC
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolyamide (PA), Fiberglass Reinforced
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R2E220-RA38-13
Related LinksR2E220-, R2E220-RA38-13 Datasheet, ebm-papst Inc. Distributor
R2E220-RA38-13 Details Description
Related parts for R2E220-RA38-13
IC OPAMP GP 220KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
G7SB-5A1B DC24 datasheet.pdf
SSD 4GB 2.5" 3.3V 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
INNER BREAKOFF TOOL datasheet.pdf
6800UF 450V 76X220MM 85C 10000H datasheet.pdf