Vishay/Dale M55342K06B10B0MT5
M55342K06B10B0MT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B10B0MT5
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B10B0MT5.pdf
Availability of M55342K06B10B0MT5
QUANTITY
M55342K06B10B0MT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B10B0MT5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B10B0MT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B10B0MT5
Related LinksM55342K0, M55342K06B10B0MT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B10B0MT5 Details Description
Related parts for M55342K06B10B0MT5
CONN RECEPT 8POS 3MM VERT DUAL datasheet.pdf
LCD MODULE 16X2 STD W/BACKLIGHT datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 48TQFP datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 564MA 220 MOHM datasheet.pdf
IND GLO-LITE WHT CONICAL CHR BEZ datasheet.pdf
CONN COUPLER PUSH IN 1POS BLUE datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZE10 PG16 datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 6PORT BROWN datasheet.pdf
MCU 16BIT 64KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
TXRX ESD 3.3V RS-485/422 14-SOIC datasheet.pdf