Vishay/Dale M55342K06B10G0RTSV
M55342K06B10G0RTSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B10G0RTSV
Brief Description
RES SMD 10 OHM 2% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B10G0RTSV.pdf
Availability of M55342K06B10G0RTSV
QUANTITY
M55342K06B10G0RTSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B10G0RTSV
Internal Part NumberEIS-M55342K06B10G0RTSV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±2%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B10G0RTSV
Related LinksM55342K06, M55342K06B10G0RTSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B10G0RTSV Details Description
Related parts for M55342K06B10G0RTSV
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 78.7 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48LFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
FAN 24VDC 92X25MM 3WR datasheet.pdf
PWR SUPPLY 25W 1A 16V TRIAC datasheet.pdf