Vishay/Dale M55342K06B113ART5
M55342K06B113ART5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B113ART5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 113 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B113ART5.pdf
Availability of M55342K06B113ART5
QUANTITY
M55342K06B113ART5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B113ART5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B113ART5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B113ART5
Related LinksM55342K0, M55342K06B113ART5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B113ART5 Details Description
Related parts for M55342K06B113ART5
IC SIGNAL LINE PROTECTOR 8-UMAX datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 3MM RT ANG SMD datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 200NS 32TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 1.15M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS GOLD datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 26AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 11.176X406.4MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V CH 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 110UH 262MA 4.9 OHM datasheet.pdf