CTS Electronic Components 741C083334J
741C083334J picture photo
Mfg. Part Number
741C083334J
Manufacturer
Product Category
Resistor Networks, Arrays
Brief Description
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 0804
Datasheet Download
741C083334J.pdf
Availability of 741C083334J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
741C083334J Order Process
Ship out your order
Specifications of 741C083334J
Internal Part NumberEIS-741C083334J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSMT Resistor and Resistor Networks
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyResistor Networks, Arrays
Series741
PackagingTape & Reel (TR)
Circuit TypeIsolated
Resistance (Ohms)330k
Tolerance±5%
Number of Resistors4
Number of Pins8
Power Per Element62.5mW
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Applications-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0804, Concave, Long Side Terminals
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.079" L x 0.039" W (2.00mm x 1.00mm)
Height0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)741C083334J
Related Links741C0, 741C083334J Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
741C083334J Details Description
Related parts for 741C083334J
RES 180K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN RING 22-16AWG #10 D-GRIP datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 22 OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
12" I/O CABLE FOR CHEETAH datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.01% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf