Vishay/Dale M55342K06B120ART0
M55342K06B120ART0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B120ART0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B120ART0.pdf
Availability of M55342K06B120ART0
QUANTITY
M55342K06B120ART0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B120ART0
Internal Part NumberEIS-M55342K06B120ART0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B120ART0
Related LinksM55342K0, M55342K06B120ART0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B120ART0 Details Description
Related parts for M55342K06B120ART0
AC/DC CONVERTER 3.3V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TFLEX 5100 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VAPROTEX 100W ALUM W/R datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE PIN datasheet.pdf