Vishay/Dale M55342K06B120ARWS
M55342K06B120ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B120ARWS
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B120ARWS.pdf
Availability of M55342K06B120ARWS
QUANTITY
M55342K06B120ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B120ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B120ARWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B120ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B120ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B120ARWS Details Description
Related parts for M55342K06B120ARWS
IC OPAMP GP 33MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CONN 2MM HEADER 110POS STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B FLASH 8DFN datasheet.pdf
CAP FILM 47UF 10% 900VDC SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FLEX SUPP. SHEET 240X240X0.1 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS IN-LINE datasheet.pdf