Xilinx XA3S1600E-4FGG400I
XA3S1600E-4FGG400I picture photo
Mfg. Part Number
XA3S1600E-4FGG400I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 304 I/O 400FBGA
Datasheet Download
XA3S1600E-4FGG400I.pdf
Availability of XA3S1600E-4FGG400I
QUANTITY
XA3S1600E-4FGG400I Order Process
Ship out your order
Specifications of XA3S1600E-4FGG400I
Internal Part NumberEIS-XA3S1600E-4FGG400I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationCopper Wire Conversion 06/Jul/2015
PCN Assembly/OriginMarketing Template and Shipping Tray 25/Jan/2013
Addition of Final Test Site 10/Feb/2014
Additional Warehouse Location 17/Feb/2014
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-3E XA
Number of LABs/CLBs3688
Number of Logic Elements/Cells33192
Total RAM Bits663552
Number of I/O304
Number of Gates1600000
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case400-BGA
Supplier Device Package400-FBGA (21x21)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XA3S1600E-4FGG400I
Related LinksXA3S1600E, XA3S1600E-4FGG400I Datasheet, Xilinx Distributor
XA3S1600E-4FGG400I Details Description
Related parts for XA3S1600E-4FGG400I
LED ORANGE CLEAR 4MM ROUND T/H datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 10W datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 140A 480VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 1KVDC AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 5 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 400VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 38POS datasheet.pdf
LOCATOR ASSY datasheet.pdf
CAP 150 UF 20% 50 V datasheet.pdf