Vishay/Dale M55342K06B198BRT5
M55342K06B198BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B198BRT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 198K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B198BRT5.pdf
Availability of M55342K06B198BRT5
QUANTITY
M55342K06B198BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B198BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342K06B198BRT5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)198k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B198BRT5
Related LinksM55342K0, M55342K06B198BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B198BRT5 Details Description
Related parts for M55342K06B198BRT5
CONN FFC VERT 32POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
MICRO 15 PIN 18" YEL JACKS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 1A DO204AL datasheet.pdf