Vishay/Dale M55342K06B1B15RWS
M55342K06B1B15RWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B1B15RWS
Brief Description
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 0.15W 0805
Datasheet Download
M55342K06B1B15RWS.pdf
Availability of M55342K06B1B15RWS
QUANTITY
M55342K06B1B15RWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B1B15RWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B1B15RWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B1B15RWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B1B15RWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B1B15RWS Details Description
Related parts for M55342K06B1B15RWS
CONN MOD HOUSING RJ45 UNSHIELDED datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.2A 115 MOHM datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E W/BOOT 1' BLK datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf