Nichicon LGU1H822MELB
LGU1H822MELB picture photo
Mfg. Part Number
LGU1H822MELB
Brief Description
CAP ALUM 8200UF 20% 50V SNAP
Datasheet Download
LGU1H822MELB.pdf
Availability of LGU1H822MELB
QUANTITY
LGU1H822MELB Order Process
Ship out your order
Specifications of LGU1H822MELB
Internal Part NumberEIS-LGU1H822MELB
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance8200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.71A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.654" (42.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LGU1H822MELB
Related LinksLGU1H8, LGU1H822MELB Datasheet, Nichicon Distributor
LGU1H822MELB Details Description
Related parts for LGU1H822MELB
RES SMD 20 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 311 I/O 400FBGA datasheet.pdf
LED ROYAL BLUE 7X9MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
DIN RAIL MOUNTING BRACKET LS datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL RGHT WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON MODE SU 9H datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 43POS datasheet.pdf