Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-12A-95-C2-R0
ATS-12A-95-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-12A-95-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-12A-95-C2-R0.pdf
Availability of ATS-12A-95-C2-R0
QUANTITY
ATS-12A-95-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-12A-95-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-12A-95-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.29°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-12A-95-C2-R0
Related LinksATS-12A-, ATS-12A-95-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-12A-95-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-12A-95-C2-R0
CBL RIBN 21COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 25A 32VAC/VDC datasheet.pdf
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 48MM datasheet.pdf
DIODE 40A BRAZ SQR DO5 datasheet.pdf