Vishay/Dale M55342K06B1B50CWS
M55342K06B1B50CWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B1B50CWS
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B1B50CWS.pdf
Availability of M55342K06B1B50CWS
QUANTITY
M55342K06B1B50CWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B1B50CWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B1B50CWS
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B1B50CWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B1B50CWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B1B50CWS Details Description
Related parts for M55342K06B1B50CWS
TRANS PREBIAS DUAL NPN SMINI6 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
RES SMD 73.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CAP MICA 1500PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
IMPACT PWR 6PR RA HDR LHD PF76AU datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 37 OLIV datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.0082UF RADIAL datasheet.pdf