Vishay/Dale M55342K06B218ART0
M55342K06B218ART0 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B218ART0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 218 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B218ART0.pdf
Availability of M55342K06B218ART0
QUANTITY
M55342K06B218ART0 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B218ART0
Internal Part NumberEIS-M55342K06B218ART0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)218
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B218ART0
Related LinksM55342K0, M55342K06B218ART0 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B218ART0 Details Description
Related parts for M55342K06B218ART0
RES 3.5K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOD LIGHT 4LEDS CIR 4000K NO OPT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CABLE TWINAX MINISAS/28AWG 3M datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 RS/SW datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf