Vishay/Dale M55342K06B261DRWSV
M55342K06B261DRWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B261DRWSV
Brief Description
RES SMD 261 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B261DRWSV.pdf
Availability of M55342K06B261DRWSV
QUANTITY
M55342K06B261DRWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B261DRWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K06B261DRWSV
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)261
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B261DRWSV
Related LinksM55342K06, M55342K06B261DRWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B261DRWSV Details Description
Related parts for M55342K06B261DRWSV
CONN HEADER .100 SNGL R/A 13POS datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8-MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS GOLD R/A .100 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 6.3V 20% 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SCREW datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf