Vishay/Dale M55342K06B324BRWS
M55342K06B324BRWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B324BRWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 324K OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B324BRWS.pdf
Availability of M55342K06B324BRWS
QUANTITY
M55342K06B324BRWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B324BRWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B324BRWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B324BRWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B324BRWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B324BRWS Details Description
Related parts for M55342K06B324BRWS
MOSFET N-CH 600V 2.2A TO-220AB datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 40POS 1MM SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 110MA 8 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
REFLECTOR 111MM RND NICHIA WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TXS RELAY 2 FORM C 24V datasheet.pdf