Vishay/Dale M55342K06B549ARWS
M55342K06B549ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B549ARWS
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B549ARWS.pdf
Availability of M55342K06B549ARWS
QUANTITY
M55342K06B549ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B549ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B549ARWS
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B549ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B549ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B549ARWS Details Description
Related parts for M55342K06B549ARWS
RES SMD 316 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 75A D2PAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
USB-A RECEPT W/0.5M CORDSET TO P datasheet.pdf
TERM PLG VERT RE FAC 11C GRNMTG datasheet.pdf
CAP FILM 5.6NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf