TE Connectivity Potter & Brumfield Relays V23030C1026A106
V23030C1026A106 picture photo
Mfg. Part Number
V23030C1026A106
Manufacturer
Product Category
Signal Relays, Up to 2 Amps
Brief Description
RELAY GEN PURPOSE 6PDT 2A 48V
Datasheet Download
V23030C1026A106.pdf
Availability of V23030C1026A106
QUANTITY
V23030C1026A106 Order Process
Ship out your order
Specifications of V23030C1026A106
Internal Part NumberEIS-V23030C1026A106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Relays
FamilySignal Relays, Up to 2 Amps
SeriesV23030, AXICOM
PackagingBulk
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current17.8mA
Coil Voltage48VDC
Contact Form6PDT (6 Form C)
Contact Rating (Current)2A
Switching Voltage250VAC, 250VDC - Max
Turn On Voltage (Max)37 VDC
Turn Off Voltage (Min)-
Operate Time8ms
Release Time2ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver (Ag), Gold (Au)
Coil Power853 mW
Coil Resistance2.7 kOhms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V23030C1026A106
V23030C1026A106 Details Description
Related parts for V23030C1026A106
FIXED IND 22UH 1.3A 230 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
HDWR V-LINK NUTSWASHERS 100EA ST datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 60mA Backlight 24-WQFN (4x4) datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 1.8V 25A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5VOUT 25W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf