Vishay/Dale M55342K06B750ARWS
M55342K06B750ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B750ARWS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 0.1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B750ARWS.pdf
Availability of M55342K06B750ARWS
QUANTITY
M55342K06B750ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B750ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K06B750ARWS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)750
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B750ARWS
Related LinksM55342K0, M55342K06B750ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B750ARWS Details Description
Related parts for M55342K06B750ARWS
BOARD TERM MINI TURRET 50 POS datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
Connector Receptacle 37 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 100V X7R 0508 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
CUT&POLISH WHEEL 12X2X5" 7A CRS datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS INLINE SKT datasheet.pdf