Vishay/Dale M55342K06B75D0RS3
M55342K06B75D0RS3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K06B75D0RS3
Brief Description
RES SMD 75 OHM 1% 0.15W 0705
Datasheet Download
M55342K06B75D0RS3.pdf
Availability of M55342K06B75D0RS3
QUANTITY
M55342K06B75D0RS3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K06B75D0RS3
Internal Part NumberEIS-M55342K06B75D0RS3
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0705
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.15W
CompositionThick Film
FeaturesMilitary
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0705
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.025" (0.64mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K06B75D0RS3
Related LinksM55342K0, M55342K06B75D0RS3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K06B75D0RS3 Details Description
Related parts for M55342K06B75D0RS3
LABEL INK JET CLOTH 1.44 X .5" datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEATSINK 27X27X14.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
RES 825K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 1080LM datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf