Vishay/Dale M55342K09B121DPT0V
M55342K09B121DPT0V picture photo
Mfg. Part Number
M55342K09B121DPT0V
Brief Description
RES SMD 121 OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
M55342K09B121DPT0V.pdf
Availability of M55342K09B121DPT0V
QUANTITY
M55342K09B121DPT0V Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K09B121DPT0V
Internal Part NumberEIS-M55342K09B121DPT0V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMultiple Devices 23/Dec/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM2512
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.259" L x 0.124" W (6.58mm x 3.15mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K09B121DPT0V
Related LinksM55342K09, M55342K09B121DPT0V Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K09B121DPT0V Details Description
Related parts for M55342K09B121DPT0V
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 15W datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
CABLE POF GY SIMPLEX UNCONN 500M datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 450MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
RES 560K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf