Vishay/Dale M55342K10B953ARWS
M55342K10B953ARWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K10B953ARWS
Brief Description
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/2W 1010
Datasheet Download
M55342K10B953ARWS.pdf
Availability of M55342K10B953ARWS
QUANTITY
M55342K10B953ARWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K10B953ARWS
Internal Part NumberEIS-M55342K10B953ARWS
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1010
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)953
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case1010
Supplier Device Package1010
Size / Dimension0.105" L x 0.100" W (2.67mm x 2.54mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K10B953ARWS
Related LinksM55342K1, M55342K10B953ARWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K10B953ARWS Details Description
Related parts for M55342K10B953ARWS
RES 2.94M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 6POS W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.604 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 103VC SMB datasheet.pdf
FUSE CERM 15A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf