Vishay/Dale M55342K11B100ART3
M55342K11B100ART3 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K11B100ART3
Brief Description
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342K11B100ART3.pdf
Availability of M55342K11B100ART3
QUANTITY
M55342K11B100ART3 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K11B100ART3
Internal Part NumberEIS-M55342K11B100ART3
Standard Package300
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K11B100ART3
Related LinksM55342K1, M55342K11B100ART3 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K11B100ART3 Details Description
Related parts for M55342K11B100ART3
RES SMD 16.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC TRANSMISSION MOD 32-HVQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 160.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
PLUG INLINE 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf