Vishay/Dale M55342K11B59D0RWSV
M55342K11B59D0RWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K11B59D0RWSV
Brief Description
RES SMD 59 OHM 1% 1/20W 0402
Datasheet Download
M55342K11B59D0RWSV.pdf
Availability of M55342K11B59D0RWSV
QUANTITY
M55342K11B59D0RWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K11B59D0RWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K11B59D0RWSV
Standard Package1
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0402
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)59
Tolerance±1%
Power (Watts)0.05W, 1/20W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.040" L x 0.025" W (1.02mm x 0.64mm)
Height0.030" (0.76mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K11B59D0RWSV
Related LinksM55342K11, M55342K11B59D0RWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K11B59D0RWSV Details Description
Related parts for M55342K11B59D0RWSV
IC VOLT DETECTOR 5.0V SNT-4A datasheet.pdf
SW PLUNGER SPDT 1A SOLDER 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
MICRO 15C P 36" YEL FLOAT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS PNL MNT SKT datasheet.pdf