Vishay/Dale M55342K12B10E0RWSV
M55342K12B10E0RWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B10E0RWSV
Brief Description
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B10E0RWSV.pdf
Availability of M55342K12B10E0RWSV
QUANTITY
M55342K12B10E0RWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B10E0RWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K12B10E0RWSV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B10E0RWSV
Related LinksM55342K12, M55342K12B10E0RWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B10E0RWSV Details Description
Related parts for M55342K12B10E0RWSV
B-PLUG RTANG W/COIL CORD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 10A PNL MNT datasheet.pdf
MOD INLET/CB/MED FILTER 15A PNL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 22A I5-PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf