Vishay/Dale M55342K12B196DRWSV
M55342K12B196DRWSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B196DRWSV
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B196DRWSV.pdf
Availability of M55342K12B196DRWSV
QUANTITY
M55342K12B196DRWSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B196DRWSV
Internal Part NumberEIS-M55342K12B196DRWSV
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B196DRWSV
Related LinksM55342K12, M55342K12B196DRWSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B196DRWSV Details Description
Related parts for M55342K12B196DRWSV
FIXED IND 390NH 450MA 450 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 30.1KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HBMT DGTRBRD ASSY SHIELDED SCRW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC 214AB datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK REST MNT 7MM datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 280MA 1.54 OHM datasheet.pdf