Vishay/Dale M55342K12B20E0CBSV
M55342K12B20E0CBSV picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B20E0CBSV
Brief Description
RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B20E0CBSV.pdf
Availability of M55342K12B20E0CBSV
QUANTITY
M55342K12B20E0CBSV Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B20E0CBSV
Internal Part NumberEIS-M55342K12B20E0CBSV
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B20E0CBSV
Related LinksM55342K12, M55342K12B20E0CBSV Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B20E0CBSV Details Description
Related parts for M55342K12B20E0CBSV
HDR PIN VERT 48 POS AU FLASH 2MM datasheet.pdf
CONN HDR 8POS A/PIN STR DUAL PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PANEL FNT 6UX84HP LO M2.5 HINGE datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
FACEPLATE SINGLE GANG WHITE datasheet.pdf
DATAMATE J-TEK 34POS DIL FML datasheet.pdf
OSC XO 6.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf