Vishay/Dale M55342K12B226BRT5
M55342K12B226BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B226BRT5
Brief Description
RES SMD 226K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B226BRT5.pdf
Availability of M55342K12B226BRT5
QUANTITY
M55342K12B226BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B226BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342K12B226BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B226BRT5
Related LinksM55342K1, M55342K12B226BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B226BRT5 Details Description
Related parts for M55342K12B226BRT5
AC/DC CONVERTER 48V 600W datasheet.pdf
SENSOR 75PSI M10-1.25 6H 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 430K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA 8MSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 2.5NS 84BGA datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 3.5% 630VDC RAD datasheet.pdf