Vishay/Dale M55342K12B47B0PWS
M55342K12B47B0PWS picture photo
Mfg. Part Number
M55342K12B47B0PWS
Brief Description
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342K12B47B0PWS.pdf
Availability of M55342K12B47B0PWS
QUANTITY
M55342K12B47B0PWS Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342K12B47B0PWS
Internal Part NumberEIS-M55342K12B47B0PWS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginTF-001-2014-Rev-0 20/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTray - Waffle
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342K12B47B0PWS
Related LinksM55342K1, M55342K12B47B0PWS Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342K12B47B0PWS Details Description
Related parts for M55342K12B47B0PWS
IC FLASH 1MBIT 70NS 32DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS MALE TYPE E R/A datasheet.pdf
CONN HDER BRKWY 100POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FUSE ATS 16A 100 PC datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 50POS datasheet.pdf