Harwin Inc. M60-6065045
M60-6065045 picture photo
Mfg. Part Number
M60-6065045
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
50+50 DIL SMT SOCKET 6MM HIGH
Datasheet Download
M60-6065045.pdf
Availability of M60-6065045
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M60-6065045 Order Process
Ship out your order
Specifications of M60-6065045
Internal Part NumberEIS-M60-6065045
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLM60-606 Series 17/Nov/2014
Standard Package12
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesM60
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions100
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness2µin (0.05µm)
Mated Stacking Heights7mm, 9mm
Height Above Board0.268" (6.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M60-6065045
Related LinksM60-6, M60-6065045 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M60-6065045 Details Description
Related parts for M60-6065045
CONN RECEPT 48POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 350V 40A TO3P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 8A TO220 datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf