TE Connectivity Measurement Specialties M6131-C00006-300PG
M6131-C00006-300PG picture photo
Mfg. Part Number
M6131-C00006-300PG
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR 300PSIG 1/8NPT .5-4.5V
Datasheet Download
M6131-C00006-300PG.pdf
Availability of M6131-C00006-300PG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
M6131-C00006-300PG Order Process
Ship out your order
Specifications of M6131-C00006-300PG
Internal Part NumberEIS-M6131-C00006-300PG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesMSP610
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±1%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 2'
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M6131-C00006-300PG
M6131-C00006-300PG Details Description
Related parts for M6131-C00006-300PG
IC REGISTERED TXRX 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 30POS .100 GOLD datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 15POS W/O CONT datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 39POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL 16TSSOP datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1415S080F2 datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf