Vishay Spectrol M63P502KB40
M63P502KB40 picture photo
Mfg. Part Number
M63P502KB40
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
M63P502KB40.pdf
Availability of M63P502KB40
QUANTITY
M63P502KB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of M63P502KB40
Internal Part NumberEIS-M63P502KB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series63
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.395" x 0.395" Face x 0.190" H (10.03mm x 10.03mm x 4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M63P502KB40
Related LinksM63P5, M63P502KB40 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
M63P502KB40 Details Description
Related parts for M63P502KB40
REG SW 3.3/1.8V 10A DUAL HORZ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 44 I/O 44PLCC datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 10% 1411 datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT JAM NUT 12POS SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 12MSOP datasheet.pdf