Vishay Spectrol M64W202KB40
M64W202KB40 picture photo
Mfg. Part Number
M64W202KB40
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
M64W202KB40.pdf
Availability of M64W202KB40
QUANTITY
M64W202KB40 Order Process
Ship out your order
Specifications of M64W202KB40
Internal Part NumberEIS-M64W202KB40
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series64
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.382" x 0.197" Face x 0.386" H (9.70mm x 5.00mm x 9.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M64W202KB40
Related LinksM64W2, M64W202KB40 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
M64W202KB40 Details Description
Related parts for M64W202KB40
CONN RCPT 2POS CABLE W/SR HOOD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC SMA datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW MINI3 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 16POS 2.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf