3M M6MMH-5006J
M6MMH-5006J picture photo
Mfg. Part Number
M6MMH-5006J
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
IDC CABLE - MDM50H/MC50G/MDM50H
Datasheet Download
M6MMH-5006J.pdf
Availability of M6MMH-5006J
QUANTITY
M6MMH-5006J Order Process
Ship out your order
Specifications of M6MMH-5006J
Internal Part NumberEIS-M6MMH-5006J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCable Matters
Featured ProductRibbon Cable Assemblies
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series-
Connector TypePCB to PCB
Number of Positions50
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length0.500' (152.40mm, 6.00")
Features-
ColorGray, Ribbon
ShieldingUnshielded
UsageBoard In
Cable TerminationIDC
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M6MMH-5006J
Related LinksM6MMH, M6MMH-5006J Datasheet, 3M Distributor
M6MMH-5006J Details Description
Related parts for M6MMH-5006J
IC FLASH 1MBIT 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.1 OHM 1% 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W SMBG datasheet.pdf