Omron M7E-12DRN2
M7E-12DRN2 picture photo
Mfg. Part Number
M7E-12DRN2
Manufacturer
Product Category
Display Modules - LED Character and Numeric
Brief Description
DISPLAY DIGTL NEGATIVE 12-24VDC
Datasheet Download
M7E-12DRN2.pdf
Availability of M7E-12DRN2
QUANTITY
M7E-12DRN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of M7E-12DRN2
Internal Part NumberEIS-M7E-12DRN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package1
Category Optoelectronics
FamilyDisplay Modules - LED Character and Numeric
Series-
Number of Characters1
Size / Dimension6.693" H x 4.488" W x 1.673" D (170.00mm x 114.00mm x 42.50mm)
Digit/Alpha Size4.72" (120.00mm)
Display Type7-Segment
Common Pin-
ColorRed
Voltage - Forward (Vf) (Typ)12 V ~ 24 V
Current - Test-
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak-
Power Dissipation (Max)-
Package / Case-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M7E-12DRN2
Related LinksM7E-1, M7E-12DRN2 Datasheet, Omron Distributor
M7E-12DRN2 Details Description
Related parts for M7E-12DRN2
IC EEPROM 256KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN HOUSING VH 4POS 3.96MM WHT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RECEPT .3M CORDSET OPEN NICKEL datasheet.pdf
INS BNCM CABLE ASSY 75OHM 200CM datasheet.pdf
5MM 0.5W RESIST LENS CABLE ASSY datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf