Harwin Inc. M80-4015001
M80-4015001 picture photo
Mfg. Part Number
M80-4015001
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M80-4015001.pdf
Availability of M80-4015001
QUANTITY
M80-4015001 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-4015001
Internal Part NumberEIS-M80-4015001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesJackscrews
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-4015001
Related LinksM80-4, M80-4015001 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-4015001 Details Description
Related parts for M80-4015001
FIXED IND 68UH 1.11A 220 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU BK 6MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RF 180 GREY (RAL 7032) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf