Harwin Inc. M80-4E11442F1
M80-4E11442F1 picture photo
Mfg. Part Number
M80-4E11442F1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
07+07 WAY ES/BORE F CRIMP W/JS
Datasheet Download
M80-4E11442F1.pdf
Availability of M80-4E11442F1
QUANTITY
M80-4E11442F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-4E11442F1
Internal Part NumberEIS-M80-4E11442F1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDatamate J-Tek
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge28-32 AWG
FeaturesJackscrews
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-4E11442F1
Related LinksM80-4E, M80-4E11442F1 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-4E11442F1 Details Description
Related parts for M80-4E11442F1
IC REG LDO 5V 0.15A 20SO datasheet.pdf
EMI FILTER 250VAC 3A SCREW TERM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf