Harwin Inc. M80-5000000M5-10-PM3-00-000
M80-5000000M5-10-PM3-00-000 picture photo
Mfg. Part Number
M80-5000000M5-10-PM3-00-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR MIX-TEK 10POS
Datasheet Download
M80-5000000M5-10-PM3-00-000.pdf
Availability of M80-5000000M5-10-PM3-00-000
QUANTITY
M80-5000000M5-10-PM3-00-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-5000000M5-10-PM3-00-000
Internal Part NumberEIS-M80-5000000M5-10-PM3-00-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate Mix-Tek
PackagingTube
Contact TypeMale Pin, Power
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.157" (4.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
FeaturesMating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-5000000M5-10-PM3-00-000
Related LinksM80-5000000M5, M80-5000000M5-10-PM3-00-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-5000000M5-10-PM3-00-000 Details Description
Related parts for M80-5000000M5-10-PM3-00-000
CONN RECEPT BOX MNT 6POS W/SOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf