Harwin Inc. M80-5125022
M80-5125022 picture photo
Mfg. Part Number
M80-5125022
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
25+25 WAY M VERT BM SMT
Datasheet Download
M80-5125022.pdf
Availability of M80-5125022
QUANTITY
M80-5125022 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-5125022
Internal Part NumberEIS-M80-5125022
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions50
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
FeaturesMating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-5125022
Related LinksM80-5, M80-5125022 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-5125022 Details Description
Related parts for M80-5125022
RES ARRAY 4 RES 910K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY SNAP DPDT datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LOWER TERMINAL GUIDE datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB24 PG21 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
CIR 24C 24#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf