Harwin Inc. M80-5521422
M80-5521422 picture photo
Mfg. Part Number
M80-5521422
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
7+7 WAY M HORIZ SMT WOJS
Datasheet Download
M80-5521422.pdf
Availability of M80-5521422
QUANTITY
M80-5521422 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-5521422
Internal Part NumberEIS-M80-5521422
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package11
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesMating Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-5521422
Related LinksM80-5, M80-5521422 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-5521422 Details Description
Related parts for M80-5521422
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.800V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8-SOIC datasheet.pdf