Harwin Inc. M80-5T12022B1
M80-5T12022B1 picture photo
Mfg. Part Number
M80-5T12022B1
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
10+10 WAY MV PC-TAIL W BACKSHELL
Datasheet Download
M80-5T12022B1.pdf
Availability of M80-5T12022B1
QUANTITY
M80-5T12022B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-5T12022B1
Internal Part NumberEIS-M80-5T12022B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDatamate S-Tek Overview
Featured ProductDatamate Series Connectors
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate S-Tek
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
FeaturesMating Flange, Mounting Flange, Mounting Hardware, Shielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-5T12022B1
Related LinksM80-5T, M80-5T12022B1 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-5T12022B1 Details Description
Related parts for M80-5T12022B1
RES SMD 20.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TRANSFORMER 600CT:600CT 0MADC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 1.5KVDC QC datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10CKT datasheet.pdf