Harwin Inc. M80-7711042
M80-7711042 picture photo
Mfg. Part Number
M80-7711042
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
5+5 DIL MALE HORIZ LOCK LATCH
Datasheet Download
M80-7711042.pdf
Availability of M80-7711042
QUANTITY
M80-7711042 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-7711042
Internal Part NumberEIS-M80-7711042
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate L-Tek
PackagingTube
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesStrain Relief Clips
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-7711042
Related LinksM80-7, M80-7711042 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-7711042 Details Description
Related parts for M80-7711042
CONN EDGECARD 110POS .100 WW datasheet.pdf
POT 2.2K OHM 55W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5NS 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 11 OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
IR CON 12 PIN CRIMP 18-20 GOLD datasheet.pdf
FILT DSUB 25POS M-F ADPTR datasheet.pdf