Harwin Inc. M80-8911205
M80-8911205 picture photo
Mfg. Part Number
M80-8911205
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M80-8911205.pdf
Availability of M80-8911205
QUANTITY
M80-8911205 Order Process
Ship out your order
Specifications of M80-8911205
Internal Part NumberEIS-M80-8911205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDatamate L-Tek
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80-8911205
Related LinksM80-8, M80-8911205 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80-8911205 Details Description
Related parts for M80-8911205
CAP ALUM 1000UF 20% 16V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 0.75A SOT-23 datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC XO 16.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC CLK MULTPLX 1:9 220MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 698 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
TV 8C 8#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
470UF 385V 40X70MM 85C 15000H datasheet.pdf