Harwin Inc. M80C108448C
M80C108448C picture photo
Mfg. Part Number
M80C108448C
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT 2MM 44POS W/HOOD
Datasheet Download
M80C108448C.pdf
Availability of M80C108448C
QUANTITY
M80C108448C Order Process
Ship out your order
Specifications of M80C108448C
Internal Part NumberEIS-M80C108448C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesDatamate J-Tek
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions44
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge22 AWG
FeaturesCable Hood Kit, Jackscrews
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness12µin (0.30µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M80C108448C
Related LinksM80C1, M80C108448C Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M80C108448C Details Description
Related parts for M80C108448C
RES SMD 787 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8TSSOP datasheet.pdf
CERTI-LOK LOCATOR datasheet.pdf
TXRX CAN 80V FAULT PROT 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 29POS 5A datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 23POS datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 10A 600V KBPCW datasheet.pdf