Harwin Inc. M83-LFC1F1N36-0000-000
M83-LFC1F1N36-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LFC1F1N36-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT 36POS
Datasheet Download
M83-LFC1F1N36-0000-000.pdf
Availability of M83-LFC1F1N36-0000-000
QUANTITY
M83-LFC1F1N36-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LFC1F1N36-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LFC1F1N36-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDatamate High Reliability Connectors
Featured ProductDatamate J-Tek
Datamate Series Connectors
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions36
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationCrimp
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge24-28 AWG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LFC1F1N36-0000-000
Related LinksM83-LFC1F1N, M83-LFC1F1N36-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LFC1F1N36-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LFC1F1N36-0000-000
LED 5MM 5V RT ANGLE RED PC MNT datasheet.pdf
COLOR LENS FOR PB SWITCH BLUE datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 80V 8A TO-220 datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 15 SILVER datasheet.pdf
RES 118 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 20SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 0.2W SMT3 datasheet.pdf