Harwin Inc. M83-LFT1F2N60-0000-000
M83-LFT1F2N60-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LFT1F2N60-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M83-LFT1F2N60-0000-000.pdf
Availability of M83-LFT1F2N60-0000-000
QUANTITY
M83-LFT1F2N60-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LFT1F2N60-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LFT1F2N60-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LFT1F2N60-0000-000
Related LinksM83-LFT1F2N, M83-LFT1F2N60-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LFT1F2N60-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LFT1F2N60-0000-000
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 150PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
CBL CLAMP M20 5-9MM BRASS IP68 datasheet.pdf
DEV TOOL MPC564XA datasheet.pdf
LMZF 7/4/135 3.5SW datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 2.7A 35 MOHM TH datasheet.pdf