Harwin Inc. M83-LFT1F2N96-0000-000
M83-LFT1F2N96-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LFT1F2N96-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 96 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
M83-LFT1F2N96-0000-000.pdf
Availability of M83-LFT1F2N96-0000-000
QUANTITY
M83-LFT1F2N96-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LFT1F2N96-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LFT1F2N96-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions96
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LFT1F2N96-0000-000
Related LinksM83-LFT1F2N, M83-LFT1F2N96-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LFT1F2N96-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LFT1F2N96-0000-000
TERM BLOCK 7.62MM 11POS OR datasheet.pdf
IC PROG SUPP FLASH MEM 12V 8SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 40VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 220UF 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 3.81MM datasheet.pdf
SL 5.08/10/135 3.2SN OR datasheet.pdf
RES 3.74M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR 7A 32VDC ROCKER datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL SCREENED datasheet.pdf
OSC MEMS 50MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf