Harwin Inc. M83-LML3M1N48-0000-000
M83-LML3M1N48-0000-000 picture photo
Mfg. Part Number
M83-LML3M1N48-0000-000
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN RECEPT 48POS
Datasheet Download
M83-LML3M1N48-0000-000.pdf
Availability of M83-LML3M1N48-0000-000
QUANTITY
M83-LML3M1N48-0000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of M83-LML3M1N48-0000-000
Internal Part NumberEIS-M83-LML3M1N48-0000-000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesDatamate High Reliability Connectors
Featured ProductDatamate J-Tek
Datamate Series Connectors
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesDatamate J-Tek
PackagingTray
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions48
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows3
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypeThreaded
FeaturesMating Flange, Mounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M83-LML3M1N48-0000-000
Related LinksM83-LML3M1N, M83-LML3M1N48-0000-000 Datasheet, Harwin Inc. Distributor
M83-LML3M1N48-0000-000 Details Description
Related parts for M83-LML3M1N48-0000-000
RES 120 OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 1.6A SOT-23-3 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 BRASS 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
MULTI-PAIR 20COND 24AWG 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf